Election Header
Return Home
last updated: 11/7/2018 2:56
Unofficial Election Results by Race

Kansas 2018 Unofficial Results by County
horizontal bar Kansas House Split
Party Seats %
Democratic 39 31
Republican 86 68
horizontal bar Kansas Senate Split
Party Seats %
Democratic 9 22
Republican 30 75
horizontal bar Hot Races
US House 1
Precincts Reporting:
1381 of 1381
Candidate Votes 
D-Alan LaPolice 69,076 
R-Roger Marshall 149,708 
horizontal bar
US House 2
Precincts Reporting:
924 of 924
Candidate Votes 
D-Paul Davis 120,421 
L-Kelly Standley 14,402 
R-Steve Watkins 124,895 
horizontal bar
US House 3
Precincts Reporting:
628 of 628
Candidate Votes 
D-Sharice Davids 164,253 
L-Chris Clemmons 7,643 
R-Kevin Yoder 136,104 
horizontal bar
US House 4
Precincts Reporting:
623 of 623
Candidate Votes 
D-James A. Thompson 93,384 
R-Ron Estes 138,856 
horizontal bar
Governor
Precincts Reporting:
3556 of 3556
Candidate Votes 
i-Rick Kloos 6,232 
i-Greg Orman 66,163 
D-Laura Kelly 489,337 
L-Jeff Caldwell 18,898 
R-Kris Kobach 443,346 
horizontal bar
KS House 2
Precincts Reporting:
50 of 50
Candidate Votes 
D-Adam J. Lusker Sr. 4,194 
R-Kenneth Collins 4,319 
horizontal bar
KS House 25
Precincts Reporting:
35 of 35
Candidate Votes 
D-Rui Xu 6,417 
R-Melissa A. Rooker 6,366 
horizontal bar
KS House 40
Precincts Reporting:
11 of 11
Candidate Votes 
D-Debbie Deere 3,489 
R-David W. French 3,596 
horizontal bar
KS House 48
Precincts Reporting:
14 of 14
Candidate Votes 
D-David L. Benson 5,219 
R-Abraham Rafie 5,183 
horizontal bar
KS House 72
Precincts Reporting:
20 of 20
Candidate Votes 
D-Tim Hodge 4,246 
R-Steven G. Kelly 4,330 
horizontal bar
KS House 79
Precincts Reporting:
29 of 29
Candidate Votes 
D-Ed Trimmer 3,461 
R-Cheryl Helmer 3,586 
horizontal bar
KS House 111
Precincts Reporting:
24 of 24
Candidate Votes 
D-Eber Phelps 4,219 
R-Barbara K. Wasinger 4,259 


US HOUSE AND STATEWIDE RESULTS

Please note the following before viewing election results:
1. These are unofficial results. They will not be official until the state canvass. 2. The results are exactly as collected from county election officers on election night. 3. Results in some areas may be incomplete--challenged ballots and some advance voting ballots may not be included. 4. Results of county, township and local question submitted elections will be available only from the respective county election officers. 5. D=Democratic L=Libertarian R=Republican i=Independent
This page will be updated continuously beginning 7:00pm CST Tuesday November 6, 2018

horizonal bar

US HOUSE 1 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Pottawatomie Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Reno Reno Riley

Legend No Results Legend LaPolice Winning Legend LaPolice Won
  Legend Marshall Winning Legend Marshall Won

United States House of Representatives 001
Precincts Reporting:1381 of 1381
Candidate Votes %  
D-Alan LaPolice 69,076 32%
   
R-Roger Marshall 149,708 68%
   
Back to Top
horizonal bar

US HOUSE 2 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Nemaha Brown Doniphan Marshall Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Montgomery Shawnee Douglas Osage Franklin Coffey Woodson Wilson Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Cherokee Miami Crawford

Legend No Results Legend Davis Winning Legend Davis Won
  Legend Standley Winning Legend Standley Won
  Legend Watkins Winning Legend Watkins Won

United States House of Representatives 002
Precincts Reporting: 924 of 924
Candidate Votes %  
D-Paul Davis 120,421 46%
   
L-Kelly Standley 14,402 6%
   
R-Steve Watkins 124,895 48%
   
Back to Top
horizonal bar

US HOUSE 3 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Wyandotte Miami Johnson

Legend No Results Legend Davids Winning Legend Davids Won
  Legend Clemmons Winning Legend Clemmons Won
  Legend Yoder Winning Legend Yoder Won

United States House of Representatives 003
Precincts Reporting: 628 of 628
Candidate Votes %  
D-Sharice Davids 164,253 53%
   
L-Chris Clemmons 7,643 3%
   
R-Kevin Yoder 136,104 44%
   
Back to Top
horizonal bar

US HOUSE 4 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Barber Comanche Edwards Kiowa Pawnee Pratt Stafford

Legend No Results Legend Thompson Winning Legend Thompson Won
  Legend Estes Winning Legend Estes Won

United States House of Representatives 004
Precincts Reporting: 623 of 623
Candidate Votes %  
D-James A. Thompson 93,384 40%
   
R-Ron Estes 138,856 60%
   
Back to Top
horizonal bar

GOVERNOR MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Kloos Winning Legend Kloos Won
  Legend Orman Winning Legend Orman Won
  Legend Kelly Winning Legend Kelly Won
  Legend Caldwell Winning Legend Caldwell Won
  Legend Kobach Winning Legend Kobach Won

Governor / Lt. Governor
Precincts Reporting:3556 of 3556
Candidate Votes %  
i-Rick Kloos 6,232 1%
   
i-Greg Orman 66,163 7%
   
D-Laura Kelly 489,337 48%
   
L-Jeff Caldwell 18,898 2%
   
R-Kris Kobach 443,346 43%
   
Back to Top
horizonal bar

SECRETARY OF STATE MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend McClendon Winning Legend McClendon Won
  Legend Hodgkinson Winning Legend Hodgkinson Won
  Legend Schwab Winning Legend Schwab Won

Secretary of State
Precincts Reporting:3556 of 3556
Candidate Votes %  
D-Brian "BAM" McClendon 441,444 44%
   
L-Rob Hodgkinson 35,515 4%
   
R-Scott Schwab 536,472 53%
   
Back to Top
horizonal bar

ATTORNEY GENERAL MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Swain Winning Legend Swain Won
  Legend Schmidt Winning Legend Schmidt Won

Attorney General
Precincts Reporting:3556 of 3556
Candidate Votes %  
D-Sarah G. Swain 410,881 41%
   
R-Derek Schmidt 599,773 59%
   
Back to Top
horizonal bar

STATE TREASURER MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Francisco Winning Legend Francisco Won
  Legend LaTurner Winning Legend LaTurner Won

State Treasurer
Precincts Reporting:3556 of 3556
Candidate Votes %  
D-Marci Francisco 421,425 42%
   
R-Jake LaTurner 584,039 58%
   
Back to Top
horizonal bar

COMMISSIONER OF INSURANCE MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend McLaughlin Winning Legend McLaughlin Won
  Legend Schmidt Winning Legend Schmidt Won

Commissioner of Insurance
Precincts Reporting:3556 of 3556
Candidate Votes %  
D-Nathaniel McLaughlin 365,404 37%
   
R-Vicki Schmidt 628,635 63%
   
Back to Top
Footer